بورد آموزشی ARM 2019-06-17T10:03:45+04:30

برد آموزشی ARM

 معماری ARM نوعی از معماری ریزپردازنده‌های رایانه‌ای است که در دهه 1980 توسط یک شرکت انگلیسی به دنیا معرفی شد و تا کنون پیشرفت‌های فراوانی داشته است نسخه اولیه ARM از دستورالعمل‌های 32 بیتی پشتیبانی میکرد ولی در نسخه‌های جدیدتر Cortex امکان اجرای دستورهای 64 بیتی نیز فراهم گردید.

به دلیل مزایای متعدد معماری ARM، بسیاری از مهندسین برق، اقدام به استفاده از این نوع ریزپردازنده‌ها در دستگاه­‌های جدید الکترونیکی کرده‌اند و آموزش برنامه نویسی این نوع ریزپردازنده‌­ها، امری ضروری شده است. شرکت­‌های مختلفی اقدام به طراحی برد آموزشی ARM بر اساس پردازنده­‌های مختلف کرده‌اند. بیشتر بردهای آموزشی ARM بر اساس یک نوع پردازنده طراحی شده‌­اند در نتیجه برای کار با پردازنده­‌های مختلف، کاربر باید برد‌های آموزشی اختصاصی هر پردازنده را خریداری کند.

شرکت کاوش انرژی پاسارگاد، در راستای آموزش انواع ریزپزدازنده‌­های ARM با حداقل هزینه، اقدام به طراحی برد آموزشی ARM به صورت ماژولار نموده است. برد آموزشی ARM دارای یک بورد اصلی است که پردازنده‌­های مختلف می­توانند به صورت Header Board بر روی آن نصب شوند. با نصب برد پردازندۀ ARM، روی بورد اصلی می­توان از امکانات زیر بهره مند شد:

  • تطابق نظیر به نظیر پایه‌­های میکروکنترلر با شماره کانکتورهای موجود در بورد اصلی

  • قابلیت برنامه ریزی میکروکنترلر با استفاده از پورت USB و پورت Parallel

  • قابلیت برنامه ریزی با استفاده از (ISP(In System Programming

  • امکان استفاده از سخت افزارهای موجود بر روی بورد اصلی و بوردهای جانبی برای تست برنامه