بورد سنسور و نمایشگر 2019-01-02T13:11:25+03:30

بورد سنسور و نمایشگر MiCUP210

این بورد با هدف آشنایی کاربر با نحوه اتصال انواع سنسورها و نمایشگرها به میکروکنترلر طراحی شده است.

آشنایی با سخت افزار بورد سنسور و نمایشگر (MiCUP210) و ماژول‌های مختلف آن

Closed Loop Temperature Control Module

با استفاده از این ماژول می­توان یک سیستم کنترل حلقه بسته دیجیتال را پیاده‌سازی کرد. برای این منظور، یک سنسور دما از نوع LM35 برای اندازه­‌گیری دما، یک فن برای اجرای فرمان کاهش دما و یک لامپ برای اجرای فرمان افزایش دما در این ماژول تعبیه شده­‌اند. برای پیاده‌سازی روش on-off control (که به نام two step control نیز شناخته می­شود) دو سطح آستانه بالا و پایین برای دما تعریف می­گردد؛ چنانچه دما از سطح آستانه پایین کمتر شود، با روشن شدن لامپ دما افزایش می­یابد و چنانچه دما از سطح آستانه بالا بیشتر شود، لامپ خاموش شده و فن روشن می گردد تا دما کاهش پیدا کند.

Dot-Matrix Display

این نمایشگر از دو قطعه نمایشگر Dot-Matrix تشکیل شده است. این نوع نمایشگرها خود از تعدادی LED که به­‌صورت ماتریسی آرایش یافته­‌ا‌‌ند، ساخته شده است؛ بنابراین برای روشن کردن هر کدام از این LED‌ها کافی است سطر و ستون مربوطه را به شکل مناسب به ولتاژ 5+ و زمین متصل کنیم. در این نمایشگر برای روشن کردن هر پیکسل باید ستون مربوط به آن به یک شده و سطر مربوط به آن صفر شود.

Voltage to Frequency Converter

از آنجا که زمان سنج‌های موجود در میکروکنترلرها معمولا از دقت و رزولوشن بالاتری نسبت به واحد ADC آنها برخوردار هستند، یک روش پرکاربرد برای تبدیل مقادیر آنالوگ به دیجیتال این است که دامنه سیگنال در فرکانس یک موج مربعی مدوله شود؛ به این معنی که هر چه دامنه سیگنال مورد نظر بیشتر شود، فرکانس موج مربعی بصورت خطی افزایش یابد.