سخت افزار بورد پروسس حرارتی (ThermoCUP110) و ماژول‌های مختلف آن: 2018-06-01T18:19:20+04:30

مجموعه آموزشی کنترل پروسس حرارتیThermoCUP110 و ماژول‌های مختلف آن

 

منبع حرارتی

در این مجموعه از یک المنت (heater برقی) به عنوان منبع تولید حرارت استفاده شده است. با تغییر ولتاژ دو سر این المنت میتوان حرارت تولید شده توسط این هیتر را کنترل نمود. برای تغذیه این هیتر از یک تقویت کننده قدرت استفاده شده است که سیگنال خطا را جهت اعمال به هیتر تقویت می‌کند.

فن

برای ایجاد یک جریان هوایی در طول مسیر فرآیند، از یک فن استفاده شده است. با کنترل سرعت فن، قابلیت ایجاد جریان هوایی با دبی مختلف وجود دارد. سرعت فن را می‌توان با تغییر ولتاژ آن کنترل کرد.

کانال جریان هوا

در این مجموعه از یک لوله 35 سانتی متری با قطر دهانه 63 میلی‌متر به عنوان کانال عبور جریال هوا استفاده شده است. بر روی این لوله در فواصل 12 سانتی متر، سه حفره برای قرار گرفتن سنسور اندازه‌گیری دما تعبیه شده است. این لوله از جنس پلی‌ پروپیلن می‌باشد که دارای خصوصیات ‌انعطاف‌پذیری‌، مقاومت‌ در برابر ضربه‌ و تحمل تنش‌های حرارتی بهتری‌ نسبت‌ به‌ سایر لوله‌های پلاستیکی می‌باشد.

سنسور دما

جهت اندازه‌گیری دمای جریان هوای درون لوله از یک ترمیستور دقیق با زمان پاسخ‌دهی استفاده شده است. این سنسور مخصوص اندازه‌گیری تغییرات دمای هوا در تجهیزات آزمایشگاهی می‌باشد. به منظور قابلیت در تغییر دادن زمان تأخیر در سیستم حرارتی، سنسور دما قابلیت جابجایی در سه مکان تعبیه شده بر روی لوله را دارد. ضمنا دو عدد درپوش برای دوحفره استفاده نشده درنظر گرفته شده است.

نشانگر دما

دمای اندازه‌گیری شده بوسیله سنسور دما و دمای مطلوب کاربر، توسط یک نمایشگر دیجیتال نشان داده می‌شود.

کنترل کننده PID

به منظور اجرای کنترل حلقه بسته PID، یک بلوک PID با استفاده از تقویت کننده‌های عملیاتی در نظر گرفته شده است.

جبرانساز Lead و Lag

با هدف امکان پیاده‌سازی سخت‌افزاری جبرانسازهای Lead و Lag و ترکیبات آنها (Lead-Lag، Lead-Lead و Lag-Lag)، دو واحد جبرانساز Lead/Lag در این مجوعه در نظر گرفته شده است.

فانکشن ژنراتور

رس بودن موجهای سینوسی، مربعی و مثلثی جهت اعمال به عنوان سیگنال مرجع در مسئله تعقیب، یک فانکشن ژنراتور با سه خروجی فوق در نظر گرفته شده است.

رابط نرم‌افزار MATLAB

درصورت درخواست خریدار و به منظور اتصال این مجموعه به کامپیوتر، از رابط اتصال مجوعه به نر‌افزار MATLAB استفاده شده است. از مهمترین مزایای استفاده از این رابط نسبت به سایر روش‌ها،هزینه کمتر و قابلیت ارتباط آسان با محیط نرم‌افزار MATLAB از طریق پورت USBمی‌باشد